Jiřina Jeřábková (nar. 1934), rozená Chvojková, Horní Roveň
1) Co se Vám z Vašeho mládí vybaví, když se řekne Tělocvičná jednota Sokol Roveň a Sokolovna v Dolní Rovni?
TJ Roveň znám od svých 11 let (1945), kdy jsem se stala členkou. Co se týče architektury (i když nejsem odborník), řadím tuto budovu mezi nejlepší stavby naší obce. Činnost této organizace byla známa po II. Světové válce, i když jsem některé straší členy a členky znala dříve. O založení Sokola se postaral předseda vlády pan Udržal a nápomocen mu byl MUDr.
Kolář. Pohřeb obou zakladatelů na jejich počest byl vypraven ze sokolovny.
Od r. 1940 – 1945 (?) byla činnost i budova uzavřena, neboť celý areál včetně školy byl obsazen německou mládeží. Ze štítu sokolovny byl sundán i znak Sokola. Hned po válce v r. 1945 byl vrácen zpět do štítu.
2) Na které tělovýchovné pracovníky, sportovce či osobnosti kulturního života si při této příležitosti vzpomenete a proč?
TJ Roveň (co si pamatuji) dost členů, kteří byli takto členěni:
MUŽI: žáci, dorostenci, muži
ŽENY: žákyně, dorostenky, ženy
Vedoucími za muže byl pan Kučera – D. Roveň (ved. pošty)
za ženy byla sl. Habětínková M. (provd. Štěpánková) náčelnice TJ
Žáky a žákyně (stáří do 12 let) cvičily dorostenky (12 – 18 let), které byly schváleny.
Dorostenky (nás) cvičila paní Kučerová Marie – D. Roveň, sl. Chmelíková Anna a sl. Formánková.
Muži – cvičil p. Kučera a pan Koška.
Cvičilo se na všech tělocvičných nářadích (kruhy, ripstole, bradla, hrazda, lavice).
TJ měla i jiné činnosti: provozovalo se loutkové divadlo, ze sportů házená, kopaná.
Loutky mluvili i vodili místní učitelé a účasti obecenstva byly velké. Převážně se hrály známé pohádky. Velmi vzpomínám na ty krásné postavičky a je to škoda, že se to úplně vytratilo.
Velké a uznávané sporty byly házená i kopaná. Často sportovci dosáhli i dosti velkých postupů. Nejznámější sportovci byly p. Pýcha, p. Schejbal, p. Pultar, p. Hemerka, p. Kolář a
další.
3) Na jaké akce si při této příležitosti vzpomenete?
Nejvíce si vzpomínám na XII. Všesokolský slet, který se konal v roce 1948 (červen?). Zde jsem se účastnila jako dorostenka. Byla to nádhera. Na cvičení jsme se připravovaly celý rok předem. Zúčastnili se všichni cvičenci TJ Roveň. Cvičili jsme za Východočeskou ŽUPU (název jednotlivých TJ). Zkoušky cvičení jednotlivých akcí byly v sokolovně, postoupili jsme do Holic a pak jsme byli uznáni pro cvičení v Praze. Byli jsme tam tři dny. V pátek byla zkouška s hudbou na Strahově. V sobotu byl velký průvod Prahou – byla velká účast diváků. Bylo to úchvatné. V neděli bylo hlavní cvičení na Strahově. Stadion byl značkován pro jednotlivé cvičence. Jako dorostenky jsme měly modré dresy přepásané širokými bílými pásky a cvičily jsme s bílými plastovými kroužky. Úspěch jsme měly velký a bylo to nezapomenutelné.
Další velké zážitky (v Rovni, v Holicích) bylo při cvičení mužů. Cvičili na nářadí. Měli vynikající výsledky. Nejvíce vzpomínám na p. Bosáka z Komárova, který cvičil veletoče na hrazdě. Bylo to úžasné. To dokázal až do pozdního věku.
Aktivní účast všech členů TJ byla na různých akcích.
Když skončily zně, konaly se „Dožínky“ – byly vyzdobené vozy a na nich ženy jako živé obrazy – Kněžna Libuše a její dvořané. Dále se konala Selská jízda – synové sedláků na koních, ženy, děti muži byli v krojích. Celý průvod byl z Litětin až k Sokolovně.
Další akce byly sokolské plesy (dokonce zde hrál na plese orchestr Gustava Broma). Na plesech bylo předtančení, tančila se polonéza, na dožínkách se tančila Beseda. Pořádala se divadelní představení – místní členové divadelního kroužku, týdne bylo promítáno kino.
4) Sledujete i současné dění v Sokole Roveň, příp. chcete na dané téma něco vzkázat našim čtenářům?
V současné době (pro můj zdravotní stav i věk) neznám činnost TJ. Vím, že se koná kopaná. Myslím, že v naší obci máme hodnou a nadanou mládež. Měla by využít možností a zapojit se do různých akcí jako jsme je prožívali my. Pravdou je, že ve zdravém těle je zdravý duch.
Jiřina Jeřábková
Děkujeme.
Převzal dne 30.1.2012, J.Pýcha