Rozhovor s Honzou Shejbalem pro web TJ Sokol Roveň

Pondělí, 28.01.2019

Honza Shejbal (nar. 1994) pro web Sokola Roveň ze soustředění na Kypru

Na webu TJ Sokol Roveň pravidelně informujeme o průběhu kariéry Honzy Shejbala, který s fotbalem začínal v Rovni. Pokračujeme i na počátku letošního roku formou dotaz – odpověď. V loňském roce zahájil Honza novou éru své kariéry v dresu FK Teplice právě soustředěním na Kypru. I letos odcestoval prvoligový tým FK Teplice do stejné aglomerace za teplem a ideálními podmínkami na přípravu. Příznivci klubu mají jedinečnou možnost sledovat po celou dobu pobytu, tj. od 21. 1. do 31. 1. 2019 probíhající přípravu prostřednictvím každodenních reportáží z tréninků na webu FK Teplice.

V sobotu 26. 1. 2019 tým Teplic sehrál na soustředění přípravný zápas proti polskému Górniku Zabrze. Po bezbrankovém poločase vyhrál 2:0 a trenér hráčům naordinoval nedělní volné odpoledne. Jelikož jsme Honzu Shejbala požádali o zodpovězení několika otázek, právě tento volný čas byl k tomu pro něho ideální.

Honzo, máš za sebou první rok v barvách FK Teplice. Můžeš tento rok stručně vyhodnotit, včetně zdravotních problémů, které tě v něm potkaly?

 

Přesun do Teplic byl pro mě ve fotbalové kariéře krokem vpřed, a ačkoli jsem byl dohromady tak 6 měsíců kvůli zraněním mimo hru, tak věřím, že vše zlé je pro něco dobré. Většinu roku jsem tedy věnoval rehabilitaci a nabírání kondice po zranění. Věřím, že teď už budu zdravý a budu moci bojovat o své místo v týmu.

 

Jaký je tvůj aktuální zdravotní stav?

 

V současné době jsem naprosto v pořádku a cítím se dobře.

 

Jak probíhá příprava, liga začíná již 9. 2. 2019, máte nového trenéra…

 

Příprava je jako vždy náročná, ale veškeré nabírání kondice absolvujeme na hřišti, většinou formou zátěžových her.

 

Co spoluhráči? S kým jsi za ten rok našel nejvíc společnou řeč?

 

Kluci v kabině jsou všichni v pohodě. Většina jich ovšem dojíždí z Prahy. Takže ve volném čase, když něco podnikneme, tak s klukama, co bydlí v Teplicích, což jsou Pavel Moulis, Honza Hošek, Admir Ljevakovič, Honza Vošahlík, Tomáš Vondrášek a občas zůstanou z Pražáků i Honza Krob a Tomáš Grigar.

 

Co bydlení? Manželka Míša je s tebou v Teplicích? Jak se vám Teplice líbí, kdy plánujete přírůstek do rodiny?

 

Bydlíme s Míšou v centru Teplic, takže to máme všude blízko. Míša učí na základní škole ZŠ Nových lázní angličtinu a hudební výchovu a k tomu studuje na konzervatoři

klasický sólový zpěv. Co se týče přírůstku do rodiny, tak se do ničeho ještě nehrneme, ale už spolu tohle téma řešíme.

 

Jak hodnotíš podzimní výsledky Teplic?

 

Začátek sezóny nebyl ideální, ale jelikož se nám vydařil závěr soutěže, a tak s postavením v tabulce panuje spokojenost.

 

Co myslíš, jak se vám bude dařit na jaře?

 

Věřím, že budeme pokračovat tak, jak jsme na podzim končili a budeme hrát klidný střed tabulky.

 

Pro který post tě trenér připravuje? Všichni ti přejeme, aby to nebyl ten na lavičce…

 

V přípravě jsem toho nejvíce odehrál na postu levého stopera v tříobráncovém systému, což pro mě byla celkem novinka vzhledem k tomu, že většinu kariéry jsem hrál na křídle. Jelikož na mojí pozici nastupuje Honza Krob, který je v klubu asi 10 let a má tu velice silnou pozici, tak si myslím, že si budu muset na svou šanci počkat. Pro mě je teď hlavní, že jsem zdravý a můžu na sobě pracovat a zlepšovat se. A věřím, že časem šanci dostanu.

 

Co posila do útoku Jan Kuchta? Víš, že s jeho tátou hrál na vojně fotbal roveňský srdcař Milan Meky Rojkovič?

 

Honza Kuchta je fajn kluk a věřím, že nám pomůže. Bavili jsme se spolu o tom, že jeho taťka hrál za Pardubice, ale to, že nastupoval i po boku slavného Mekyho, to jsem fakt nevěděl.

 

A co pověstný masér Eduard Poustka? Jak jsme mohli vidět, je i předříkávačem a asi i autorem rýmovaných vítězných pokřiků. A co po prohře?

 

Po vítězném zápase má Eda vždy připravený nějaký pokřik na daného soupeře, který si náležitě užívá a my s ním. A když prohrajeme, tak ještě v kabině dostaneme vyhubováno a mažeme co nejrychleji domů na to zapomenout.

 

Vraťme se na Kypr. Jak probíhá příprava, kolik fází denně absolvujete?

Čím vyplňujete volný čas?

 

Na Kypru máme dvoufázové tréninky, kdy ten dopolední je zaměřen na zátěžové hry a odpolední spíše na taktické nácviky, zakládání útoku, přechodová fáze a zakončení, pressing, atd. A na konci tréninku je vždy hra. Volného času moc není, a když je, tak odpočíváme na pokoji, věnujeme se regeneraci (moře, sauna, bazén, masáž) anebo si zajdeme na kafe.

 

 

 

V čem se liší od přípravy vedené Danem Šmejkalem?

 

Liší se především v tom, že trenér Hejkal preferuje jiný styl i rozestavení, než který jsme praktikovali za trenéra Šmejkala, a proto hodně času věnujeme nácviku

 

Kolik diváků dorazilo na váš přípravný zápas s polským Górnikem Zabrze?

 

Na zápase si dovolím tvrdit, že kromě správců areálu a rozhodčích se nebyl dívat nikdo, kdo by nepatřil buď k našemu nebo soupeřově týmu.

 

V rámci streamového přenosu bylo vidět, že za jednou z branek byl kouř jako z udírny? Všiml sis toho, mají tam taky diváci stánky s klobásami podobné našim?

Kouře jsem si všiml, ale z udírny určitě nebyl. Za hřištěm byla ohrada s kozami, vedle které někdo pálil hromadu seschlé trávy a křoví. Žádného občerstvovacího stánku jsem si nevšiml. A ačkoli bylo vidět, že hlavní tribuna se zázemím je nová, tak samotné hřiště to byla hrůza. S pažitem v naší Topol aréně v Rovni se to nedá vůbec srovnávat.

 

Do Plzně přestoupil Joel Kayamba, se kterým jsi hrál v Pardubicích. Co myslíš, jak si tam povede?

 

Joel je velmi šikovný fotbalista, který dokáže být svojí rychlostí a nečitelností nebezpečný pro jakéhokoliv soupeře. Jelikož je v Česku již dlouhou dobu, tak umí dobře česky, což mu bude také velkou výhodou.

 

9. 2. 2019 hrajete první jarní ligový zápas na hřišti vedoucího týmu ligy SK Slavia Praha. Co myslíš, dostaneš se v tomto zápase na plac?

 

Na Slavii nás čeká hned první kolo, podle mě současně nejsilnější možný soupeř. Byl bych moc rád, kdybych u toho mohl být i na hřišti, protože takovýhle zápas je nejen velkým zážitkem, ale také školou.

 

Vidět kluka z Rovně na pažitu svatostánku v Edenu je nejen moje přání. Věřím, že by nás bylo víc, kteří bychom tě jeli do Prahy podpořit…

 

Vážím si veškeré podpory a věřte, že je to i mým přáním. Snažím se dělat vše pro to, abych se na hřiště dostal, a to nejen v tomto zápase.

 

Máš ještě čas sledovat roveňské borce, kteří se již druhým rokem snaží o návrat do okresního přeboru?

 

S Roveňákama jsem téměř v každodenním kontaktu, takže o dění v roveňském fotbale mám informace z první ruky. Myslím si, že hlavní předpoklady k postupu kluci mají. To jsou slušné tréninkové podmínky a hlavně trenéři, kteří jim toho můžou hodně dát. Takže teď už záleží jen a jen na nich, jak toho využijí

 

Chceš ještě sám něco doplnit na závěr?

 

Chtěl bych klukům popřát, aby se jim vyhýbala zranění a pracovní povinnosti je v účasti na trénincích a zápasech co nejméně omezovaly.

 

Honzo, přejeme Ti úspěšný start do nové sezóny. Ať už konečně vše vychází dle tvých představ, a hlavně, ať už konečně drží pevné zdraví!!! Tak Nazdar! a Tuž se!

 

Připravil 27. 1. 2019 J. Pýcha

Soubory ke stažení: 

Design a programování - Xperd